reklama

Bratislavské kostoly II. (ECAV-Prievoz)

Kostol ECAV v bratislavskom Prievoze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Oslovil som miestneho farára, brata Mgr. Norberta Hajského PhD. so žiadosťou o vstup do kostolíka, ktorý sťa skrytý monument patrí k Radničnému námestiu bývalej obce Prievoz, dnes časti bratislavského Ružinova. Objekt je zarastený zeleňou, vzácnymi drevinami, ktoré ho ukrývajú pred zrakmi nevšímavých okoloidúcich.

Prievoz vznikol okolo roku 1300 pri hornom dunajskom brode. V katolíckej obci sa v 17. storočí usadili protestanti z Bavorska. Neskôr bola obec trojjazyčná, známa pod názvom Feriba, v maďarčine ako Főrév (Hlavný prievoz) a v nemčine ako Oberufer (Horný breh).

Ako každý zbor, i veriaci v Prievoze túžili po svojom vlastnom chráme. Realizáciu si vzal na starosť bratislavský rodák Siegfried Theiss, architekt, ktorý spolu s ďalším architektom Hansom Jakschom (pochádzajúcim zo severných Čiech), vypracovali projekt kostola. Stavať ho začali v roku 1925 a dokončili v roku 1927. Posviacka nového chrámu sa konala 21. augusta toho istého roku, čím prakticky začal svoju existenciu, ktorá trvá do dnes. Masívna veža v ktorej je niekoľko miestností je vlastne symbolom prepevného hradu, ktorým je pre každého veriaceho Boh. (Žalm 18:3 nn)

Vo zvonici sú tri zvony rôznej veľkosti. V minulosti mali aj svoje mená. Viera, Nádej, Láska. Hádajte ktorý bol najväčší. Pokiaľ ste určili Lásku, uhádli ste! Žiaľ zub času a poveternostné podmienky sa na dvoch z nich podpísali. Museli byť roku 2004 rekonštruované firmou Márie Dytrichovej z Brodku u Přerova. Najmenší z nich však času odolal a odborníci nepovažovali jeho stav za rekonštrukcie potrebný.



Na prvý pohľad vidieť, že ide o klasický protestantský kostolík. Strohá výzdoba, žiadne výjavy zo života svätých. Centrálne umiestnený oltár, nad ním kríž a navrchu kanceľ (miesto odkiaľ sa zborový farár prihovára členom kongregácie).



Desať lavíc po každej strane na prízemí spolu s miestami na chóre dávajú spolu kapacitu takmer 250 miest na sedenie.



Oltárny obraz tu nahrádza kríž. Drevené plastiky apoštolov (zľava Pavol, Peter), naznačujú, že zbor sa opiera o Evanjelium.



Tento pohľad mi učaroval. Vonku zúri tropické teplo, dovnútra však presvitá len jeho žiara sťa Milosť Božia rozlievajúca sa na celý svet. Žiara lásky, spaľujúce teplo ostalo odfiltrované ako zlo, ktoré na Boží ľud nemá dosah.



V roku 1984 zakúpil zbor nový organ. Na zaobstaraní nástroja, ktorý rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie sa okrem miestnych členov zboru podieľali i členovia, ktorí boli po roku 1945 odsunutí do Nemecka (podobne ako na oprave poškodenej strechy).

Investícia sa rozhodne vyplatila. Vďaka perfektnej architektúre má kostol výnimočnú akustiku, ktorú už ocenili i speváci a hudobníci Slovenska. Práve organová hudba tu má svoj priestor, ocenený návštevníkmi príležitostných sezónnych organových koncertov.



Detail organových píšťal, ktoré však s piskotom nemajú vôbec nič spoločné.



Ľavice na chóre. Nemôžem si pomôcť, dýchla na mňa história. V dobrom. Drevený chór. Pri chôdzi po ňom drevené dosky klepocú a vŕzgajú. Neuveriteľná atmosféra.



Vrátim sa späť, viac ako len o pár desaťročí. Roky reformácie boly v prenesenom význame štartovacím obdobím vzniku i tohoto zboru. Samotný názov ECAV znamená Evanjelická Cirkev Augsburského Vyznania. Išlo o reformačné hnutie, ktorého závery boli prijaté na sneme v Aubsburgu v roku 1530. Bola to bezprecedentná vzbura voči jedinej správnej ..., veď to poznáte z roku 1989.



Miestny zbor pôsobí v 14-tich miestnych častiach Bratislavy. Má filiálky v Moste pri Bratislave s diasporou Malinovo, Tomášov a Zálesie.



Boh je Láska

Spoločenstvo ECAV Prievoz duchovne zaopatruje aj veriacich žijúcich v domovoch dôchodcov na území pastorálneho obvodu, predovšetkým však v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ul. Prevádzkuje aj vlastnú stanicu zborovej diakonie Marta, ktorá má formu agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Zabezpečuje vyučovanie náboženstva na ZŠ Drieňová a ZŠ Ostredkova, ako aj v zborovom dome.



Poznámka k sérii o bratislavských kostoloch

I v minulosti boly kostoly cieľom rôznych indivíduí, ktorým nebolo nič cudzieho cudzie a tak veľa vzácnych diel a liturgických pomôcok zmizlo bez stopy. Našťastie, dnešná doba so sebou priniesla i možnosť dokonalejšie chrániť súkromný i cirkevný majetok. Všetky kostoly majú rôzne zabezpečovacie systémy, popr. sú napojené na centrálny pult ochrany polície.

Súvisiace články série

Saleziánsky-Miletičova*ECAV Veľký a Malý kostol*

pavel ondera

pavel ondera

Bloger 
  • Počet článkov:  256
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Egoista, ale už s tým bojujem, optimista, ale s realistickým pohľadom, snílek s nohami na zemi. Zoznam autorových rubrík:  Sranda musí byťTaxikárske storyRealita životaKresťanstvo včera a dnesCez objektívDutá vŕbaPoviedkyReceptyNázoryBratislavské kostoly

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu