Obtiahol vás už niekto pri platení?

Autor: pavel ondera | 25.10.2010 o 8:40 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  2669x

Že ešte nie? Gratulujem. Ja som také šťastie nemal.

S peniazmi pracujem roky. V malom či väčšom, v styku so zákazníkmi alebo ako ten, čo platby prevádza a ručí za ne, poprípade ich sprostredkováva. Za tie roky som stretol s praktikami, ktoré sú nové i s tými staršími. Bankovky, mince a práca s nimi priam nabáda špekulantov, aby vás previezli na druhý breh bez lodičky, okabátili a ošálili. Neraz ide o sumy, ktoré sú zanedbateľné, ale robia potešenie tým, ktorí si takto dokazujú šikovnosť a potvrdzujú fakt, že to ide. Ide o triky predavačov i zákazníkov.

Z rúčky do rúčky

Predstavte si, že sedíte v podniku a prinesú vám účet. Suma 16,40€. Necháte 16,80€. Platíte dvackou. Výdavok by mal byť 3,20€. Čašník zahrkoce drobnými v bukse a zo svojej dlane vám do vašej dlane vsype drobné... Pokiaľ si ich ihneď neskontrolujete a vsypete do peňaženky, vrecka, s najväčšou pravdepodobnosťou ste prišli cca o 1€. Trik spočíva v tom, že čašník pri vydávaní pred vami, na svojej vlastnej dlani ráta peniaze tak, aby ste to videli, viackrát vnorí ruku do buksy, pridáva a uberá mince. Nepoloží ich na stôl, ale snaží sa vám ich vsypať do dlane. Keďže ste rátali očami s ním, vo väčšine prípadov mince automaticky vsypete do vrecka alebo peňaženky.

Výsledok. Dva razy ma takto nachytali, teraz sa zabávam ja na nich.

Ilustračné foto, nemá s prípadom nič spoločné

Z rúčok do rúčok na trhu

Tento prípad dostal aj mňa, praktika, ktorý si myslel, že už ho nemôže nič prekvapiť. Centrálne trhovisko, Miletičova ulica.

Vybral som si tovar, za ktorý som po odvážení mal zaplatiť 64 centov. Podávam predavačke dvojeurovku. Najskôr z pokladne vyberie euro a prehodí si ho do ľavej ruky. Potom začne počítať a vyberať výdavok do eura... a ten si ponecháva v pravej ruke... keď naráta 36 centov, natiahne ruku a do mojej dlane vsype práve tých 36 centov. Keďže medzitým môj zrak zabehne i na iný tovar, kým si ukladám zakúpený do tašky, predpokladám, že som do dlane dostal i to euro, ktoré pred mojím zrakom na začiatku transakcie vybrala z pokladne. Omyl. Dostal som iba 36 centov, euro ostáva u predavača... keď po pár minútach u iného stánku zisťujem, že namiesto 1,36€ mám v priestore pre drobné len 0,36€, niet sa ísť kam sťažovať...

Výsledok, dostali ma.Ilustračné foto, nemá s prípadom nič spoločné

Manipulácia

Prvý prípad sa mi stal, keď som stával za barom a varil kávičky. Neskôr som sa dozvedel, že takto sa dá oklamať pokladník, čašník i pracovníčka za prepážkou na pošte.

Cieľom je presvedčiť osobu, ktorej budeme platiť, že od nás dostane bankovku vyššej hodnoty ako v skutočnosti o pár minút, sekúnd obdrží...

Pred ukončením návštevy v reštaurácii osloví hosť čašníka s otázkou, že bude platiť bankovkou s vyššou hodnotou, či mu teda bude mať vydať. Bankovku už pri tomto rozhovore má na stole. Čím dlhšie, tým lepšie. Čím viackrát ju čašník zbadá, tým skôr sa mu zafixuje do pamäte. Ak náhodou príde účtovať skôr než nastane vhodný okamih, hosť si doobjedná niečo malé, pohár sódy, malé pivo, ktoré je schopný v čo najkratšom čase skonzumovať. Prichádza čas platenia, kľúčový moment, keď je čašník zaneprázdnený ostatnými objednávkami hostí, odrazu sa hosť ponáhľa odísť. Aj čašník musí reagovať v zhone. Bankovka s vyššou hodnotou je stále viditeľne na stole... V momente kedy prichádza čašník s účtom, hosť bankovku vloží do peňaženky a platí bankovkou s nižšou hodnotou. Takmer v 80% mu čašník vydá z bankovky, ktorú videl doteraz na stole...

Výsledok (v čase kedy som robil čašníka), sa im tento trik nepodaril.

Špekulanti ho používajú všade tam, kde je čas vizuálne presvedčiť inkasujúceho o ich snahe platiť pripravenou bankovkou, ktorú v poslednom okamihu vymenia za hodnotovo menšiu.Ilustračné foto, nemá s prípadom nič spoločné

Druhý prípad je z času kedy som stával za pultom čerpacej stanice. Cieľom je zmiasť obsluhu, pokladníka. Vynasnažím sa ho popísať čo najjednoduchšie.

Benzínová pumpa, krátko pred polnocou, kedy je obsluha dostatočne vyčerpaná, pokladňa plná bankoviek. Napriek bezpečnostným opatreniam (hotovosť v pokladni by nikdy nemala presiahnuť 500€, v čase môjho pôsobenia 15 000Sk), ale vďaka nepozornosti a únave sa stáva, že je v kase i väčšie množstvo obeživa a to nielen v tomto čase.

Platiť prichádza dvojica chlapov... Suma na stojane je 55€... PRVÝ platí stovkou, vydáte 45€, v momente vydávania vás osloví DRUHÝ z nich, či tie a tie cukríky sú dobré, pokladá ich na pult a do kôpky už vydaných peňazí prihodí 20€... zasypáva vás množstvom otázok, necháva si podávať tovar, ktorý máte za chrbtom... a vzápätí oňho stráca záujem... zoberiete dvacku začnete z nej vydávať... peniaze zhrabne DRUHÝ chlap a rozdelí ich tak, aby mu v peňaženke ostal len výdavok do dvacky, kým ten PRVÝ si ešte vypýta cigarety, pre ktoré sa musíte opäť otočiť chrbtom a následne sa začne dožadovať výdavku zo stovky... s drzosťou vám ukazuje peňaženku, kde okrem stoviek nie je žiadna iná bankovka... a druhú, kde je výdavok do dvacky. Tvrdí, že ste mu "EŠTE nevydali z jeho stovky ... ak ste teraz na pochybách... vydáte mu (po prirátaní cigariet) ďalších 42€. Všetko sa udeje v desiatich, pätnástich sekundách... ak je obsluha čo len trošku nepozorná, nechá sa zviklať... (Tento prípad sa stal, kedy platila iná mena, išlo o 5000 korunáčku a dvojstovku)

Výsledok, trik im nevyšiel, trval som na okamžitej uzávierke pokladne a preverení videozáznamu. Chlapi mávli rukou, DRUHÝ akože požičal PRVÉMU tri eurá na cigarety a s nadávaním odišli.

Trikov ako sú tieto je iste veľa, používajú sa v rôznych obmenách a to veľmi úspešne. Niektorí z nás si ešte nezvykli na hodnoty drobučkých mincí a tak vo veľa prípadoch sa ani vzápätí neozvú. Veď ide len o pár drobných ... Naopak, tí ktorí tieto triky používajú, dobre vedia akú majú hodnotu. Napríklad v prípade z Miletičky sa dá behom jedného dňa prísť k slušnej sumičke. Odhadom povedzme k 50€ denne. Ak to zrátame za mesiac, chcel by som mať taký plat.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala podľa bývalého šéfa tímu Gorila skončiť na účte, na ktorý mal Jirko Malchárek alebo jeho blízki prístup.

Komentár Petra Schutza

Šance vyzerajú byť jedna k jednej

Ďalej sa minimalizuje pravdepodobnosť rozchodu bez dohody.


Už ste čítali?