Koľkože to potrebujeme na zdravotníctvo?

Autor: pavel ondera | 22.4.2011 o 20:17 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  2013x

Na Zelený štvrtok sme sa dozvedeli, že si neznámy chmaták prilepšil o šesť a pol tisíca euro. Nuž, kradne sa dennodenne, na tom by nebolo nič zvláštne, zaujímavé ale je, kde sa voľne ložené peniažky nachádzali a z čoho pochádzali.

Vo večerných správach TV Markíza (21.apríla 2011), odznela informácia, že neznámy zlodej okradol farára v Chtelnici. Na fare zmizlo z peňaženky duchovného 2.000,-€ a z pokladničky 4.500,-€. Spolu čistých šesť a pol tisíca. Podľa vyjadrenia okradnutého, išlo výlučne o dary veriacich do zvončeka.

Chtelnica má cca 2.600 obyvateľov. Ak kostol navštevuje len jedna tretina z nich pravidelne a denne prispieva jedným jediným eurom, potom sa táto suma vyzbiera za 8, dobre čítate, za OSEM dní. Keďže toto by bol teoretický a ideálny prepočet, realita bude niekde inde. Uberieme z ideálu a pripusťme, že suma sa vyzbierala za mesiac.

Keďže od dane sú oslobodené výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce cirkvi (zákon č. 595/2003 v z.n.p. §13 ods 2 písm. a)), netreba viesť evidenciu, ktorá by podliehala kontrole zo strany štátu. Je nad slnko jasné, že ohlásená ukradnutá suma mohla byť v skutočnosti nižšia, alebo naopak oveľa vyššia.

V každom prípade sa domnievam, že u nás najnavštevovanejšia cirkev má (i na základe tohoto dôkazu), príjmy o ktorých sa daňovým úradom ani nesníva.

Na Slovensku máme 5.639 kostolov, kde sa vysluhujú bohoslužby za účasti 3.149 duchovných a 1.942 katechétov. Ročne sa odslúži 1.101.248 bohoslužieb, pričom na každej z nich putuje zvonček na palici k veriacim, aby prispeli. Okrem týchto príjmov samotný štát ročne prispieva cirkvám značnou sumou. Rok 2009; Suma 37.191.961,-€ (Zdroj MK SR).

Pripomínam, že na Slovensku existujú i kresťanské cirkvi, ktoré sa príspevku od štátu zriekli.

Čo dodať?

Koľkože to potrebujeme na zdravotníctvo?

Ilustračné foto - z dielne autora

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala podľa bývalého šéfa tímu Gorila skončiť na účte, na ktorý mal Jirko Malchárek alebo jeho blízki prístup.

Komentár Petra Schutza

Šance vyzerajú byť jedna k jednej

Ďalej sa minimalizuje pravdepodobnosť rozchodu bez dohody.


Už ste čítali?