Koľkože to potrebujeme na zdravotníctvo?

Autor: pavel ondera | 22.4.2011 o 20:17 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  1985x

Na Zelený štvrtok sme sa dozvedeli, že si neznámy chmaták prilepšil o šesť a pol tisíca euro. Nuž, kradne sa dennodenne, na tom by nebolo nič zvláštne, zaujímavé ale je, kde sa voľne ložené peniažky nachádzali a z čoho pochádzali.

Vo večerných správach TV Markíza (21.apríla 2011), odznela informácia, že neznámy zlodej okradol farára v Chtelnici. Na fare zmizlo z peňaženky duchovného 2.000,-€ a z pokladničky 4.500,-€. Spolu čistých šesť a pol tisíca. Podľa vyjadrenia okradnutého, išlo výlučne o dary veriacich do zvončeka.

Chtelnica má cca 2.600 obyvateľov. Ak kostol navštevuje len jedna tretina z nich pravidelne a denne prispieva jedným jediným eurom, potom sa táto suma vyzbiera za 8, dobre čítate, za OSEM dní. Keďže toto by bol teoretický a ideálny prepočet, realita bude niekde inde. Uberieme z ideálu a pripusťme, že suma sa vyzbierala za mesiac.

Keďže od dane sú oslobodené výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce cirkvi (zákon č. 595/2003 v z.n.p. §13 ods 2 písm. a)), netreba viesť evidenciu, ktorá by podliehala kontrole zo strany štátu. Je nad slnko jasné, že ohlásená ukradnutá suma mohla byť v skutočnosti nižšia, alebo naopak oveľa vyššia.

V každom prípade sa domnievam, že u nás najnavštevovanejšia cirkev má (i na základe tohoto dôkazu), príjmy o ktorých sa daňovým úradom ani nesníva.

Na Slovensku máme 5.639 kostolov, kde sa vysluhujú bohoslužby za účasti 3.149 duchovných a 1.942 katechétov. Ročne sa odslúži 1.101.248 bohoslužieb, pričom na každej z nich putuje zvonček na palici k veriacim, aby prispeli. Okrem týchto príjmov samotný štát ročne prispieva cirkvám značnou sumou. Rok 2009; Suma 37.191.961,-€ (Zdroj MK SR).

Pripomínam, že na Slovensku existujú i kresťanské cirkvi, ktoré sa príspevku od štátu zriekli.

Čo dodať?

Koľkože to potrebujeme na zdravotníctvo?

Ilustračné foto - z dielne autora

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?