Kvašák roku 2012

Autor: pavel ondera | 13.8.2012 o 7:33 | (upravené 14.8.2012 o 7:03) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1483x

O tomto čase sa hovorí ako o uhorkovej sezóne. A skutočne, záhradky, trhoviská sú plné tejto nezastupiteľnej zeleniny našich domácností. Pred rokom vznikol nápad usporiadať minisúťaž O najlepší kvašák.

Kto býva na sídlisku, zvlášť v dnešnej Bratislave, dá mi iste za pravdu, že vo väčšine prípadov sa ľudia nepoznajú, ignorujú, jednoducho sa k sebe správajú ako cudzí. Do istej miery za to môže mnohopočetnosť bytových jednotiek, situácia stavu našej spoločnosti, kde sa dnes nosí individualizmus a materializmus, bezohľadnosť a egoizmus (česť výnimkám).

Ďalším dôvodom je migrácia v nájomných bytoch, hlavne robotníkov a svetaznalých dvadsaťročných manažérov (s desaťročnou praxou) z "Vyšného Komárnika a Ubľe". Aj keď na jednej strane im osobne vyčítam, že dokážu pracovať za peniaz, kvôli ktorému by bratislavčan ani nevstal z postele a tým reálne znížili hodnotu práce na trhu Hlavného mesta, na druhej musím vyjadriť obdiv nad ich súdržnosťou a rodinkárstvom.

Naše sídlisko je v podstate malé oproti iným častiam mesta. Osem panelákov je ohraničených Bajkalskou a Prievozskou ulicou, z druhých strán školami, škôlkami a jedným z posledných futbalových štadiónov, ktorý v meste prežil a žije svojim aktívnym tempom.

Aj naše sídlisko a obyvatelia v ňom majú svoje vlastné tempo. Vlastné starosti, vlastné radosti. Je dobré, že nechceme žiť popri sebe v anonymite a uzavretých svetoch, oveľa bližší je nám akýkoľvek model (projekt), ktorý ľudí zbližuje. Pravdou ostáva, že všade sa nájdu susedia, ktorí nezapadnú do partie, dokonca sa stalo, že vo vlastnom vchode niekto z obyvateľov odľahčil susedom ich pivnice o všetko, čo sa dalo rýchlo speňažiť. Chvála Bohu, ide skutočne len o výnimku, ostatní sú slušnejší a rešpektujú majetok a práva ostatných.

Približne pred rokom a pol niekto zo známych navrhol, aby sme urobili súťaž O najlepší kvašák. Myšlienka sa zapáčila a začali sme vymýšlať pravidlá. Prvého ročníka sa zúčastnilo 9 súťažiacich, vrátane obsluhy miestnej občerstvovacej stanice, reštaurácie Astra. Ihneď po vyhodnotení a odovzdaní ceny víťazovi sme sa rozhodli usporiadať súťaž O najlepší majonézový šalát roku 2011. Aj tento súboj rodín a ich členov, ktorý bol vlastne generálkou na vianočné menu, priniesol úspech. Porotu tvorili nielen účastníci súťaže, ktorí hodnotili tri najlepšie domáce produkty, ale aj okoloidúci, návštevníci pohostinstva, ktorých upútal rozruch, ktorý tieto súťažné stoly a dianie okolo nich sprevádzali.

Na jar tohoto roku prebehol ďalší variant, súťaž O najlepší zeleninový šalát, ktorý musel obsahovať tieto tri základné ingrediencie: cibuľu, paradajku a papriku. Niekto stavil na grécku kuchyňu, iný na taliansku a niektorí ostali doma pri našej bratislavskej, ktorá je vlastne zmesou českej, maďarskej a rakúskej kuchyne.

Tento víkend sme absolvovali druhý ročník O najlepší kvašák. Zopár záberov spolu s komentárom vám z neho prinášam. Na konci je link na recept tých najlepších kvasených uhoriek.

Súčasťou futbalového štadióna nášho sídliska je i malý bufetík, ktorý nás, účastníkov historicky Prvej ružinovskej súťaže O najlepší kvašák (ročník druhý), prichýlil.

Krátko pred piatou hodinou začali prichádzať prví účastníci s kvašáčikmi v rukách.

Sused so susedou, manželia, partneri i nesúťažiaci, ktorí sa rozhodli len hodnotiť a prideľovať bodíky. Aby sa zamedzilo preferovaniu vlastných produktov, každý súťažiaci i nesúťažiaci musel ohodnotiť tri najlepšie vzorky. Prvá dostala dva body, druhé dve po jednom.

Počasie tento rok vôbec nenasvedčovalo tomu, že je 11. augusta. Aj keď poniektorí meteorológovia vyhlasujú, že takýto "způsob léta" je v tomto období bežný, nechce sa mi veriť. Teplota skákala podľa toho či vykuklo slniečko spoza mrakov od 16°C do 19°C. A vraj leto!

Ako vidieť, medaily nerozdávame. Ani kalichy a taniere tak bežné na našich športoviskách. Amatérsky vyrobený kvašáčik, ktorý by mohol aj pripomínať cenu pre prvého vodiča kaitenu (samovražedné japonské torpédo riadené človekom-II.svetová vojna), je nám dostatočnou cenou. Okrem tejto putovnej ceny, obdrží výherca i niektorú z hodnotných vecných, alebo žartovných cien, ktoré prinesú účastníci.

Napriek zime, dobre padlo i kvalitné pivo. Je zvykom, že okrem produktov s ktorými sa súťaží (kvašák, šalát), sa na stole objavia i iné pochutiny. Minule to boli syrové tyčinky, zákusky, dnes pravý údený ovčí syr a zemiakovo-cukinové placky. Mňam.

Obsluha bufetu, ktorej každý zo súťažiacich odovzdal svoj krvopotne vykvasený materiál (poniektorí chodili proces kvasenia kontrolovať i počas nočných hodín), pripravila vzorky tak, aby nikto nevedel, kto sa za tým ktorým očíslovaným tanierikom skrýva.

Začíname hodnotiť. Každý prideľuje body podľa citlivosti svojich vlastných chuťových buniek a predstáv o najdokonalejšom kvašáčiku. Niektorí sú skutočne gentlemani, rešpektujú kvalitu súpera a sami sebe neudelia ani jediný bodík!

Súťažiaci i prihliadajúci a nezávislá porotkyňa. Všetci sa zapájajú do hlasovania. Nezávidím im ich rozhodovanie. Na stole boli skutočne kvalitné lahôdky.

Predsedkyňa poroty, bedlivo sledovaná ostatnými súťažiacimi, spolu so zodpovedným členom personálu, ktorý ako jediný vedel, aké meno sa za konkrétnym číslom skrýva, robí celkový sumár získaných bodov a určuje poradie.

Dvaja z výhercov si vzájomne gratulujú. Nálada stúpa každým okamihom, aj keď sa všetci poznáme a dá sa povedať, že si vzájomne vidíme až do kuchyne, je stále čo si povedať, dať k dobrému historky, vtipy, porozprávať o bežných dňoch, ktoré náš život sprevádzajú.

Jedna z vtipných cien. Tentokrát je určená pre posledné miesto. Kto ju obdrží, už o chvíľu prestane byť tajomstvom.

Priestor sa pomaly zapĺňa ďalšími známymi. Aj keď sa priamo nezapojili do Kvašáku, ochutnávajú vzorky, ktoré vydržali nápor porotcov a už nesúťažne vyjadrujú svoje dojmy vyvolané chuťovými pohárikmi. Napokon, počet učastníkov kolíše od jednej kategórie ku druhej. Najhojnejšia účasť súťažiacich i prihliadajúcich bola pri "Zemiakovom šaláte", vonku mrzlo, vianočné dovolenky ešte neboli ... a ja som nefotil. Na budúce sa to budem snažiť napraviť!

Pohodový večer po rozdelení cien začína. Zima, nezima (čo by som dal za +19°C v januári!), neprekáža. Tak ako je dobrovoľná účasť, tak je dobrovoľný i čas, ktorý strávime spolu. Nik na nikoho nezazerá, ak sa poberie domov skôr ako ostatní.

Mením objektív, skúšam širší záber. Tu ma napadá, že som v poslednej dobe zaregistroval podobnú uličnú súťaž, ale v oveľa väčších rozmeroch. Súťažila celá ulica, stoly boli prakticky po celej jej dĺžke. Asistovala polícia (teda tam skôr pomáhala), pozvaný bol starosta, médiá... nuž, ale to je už o niečom inom ;-)

Vtipné grimasy, sa nachádzajú v každom rodinnom albume, prečo jednu nezaradiť na záver aj do tohoto minireportu?Ďalšie kolo našej sídliskovej súťaže prebehne koncom septembra. Budeme súťažiť O najlepšieho utopenca!

(Už sa teším ako bude vyzerať putovná cena s názvom: "Utopenec roku").

A tu je už sľúbený starší, ale ako vidieť úspešný

Recept na víťazné kvasáky!

Dobrú chuť!Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Zadlžiť deti sa môže. Naozaj (píše Peter Tkačenko)

Toto nie je rada, že sa treba zadlžovať.

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala skončiť na účte, na ktorý mal Malchárek alebo jeho blízki prístup.


Už ste čítali?