Nie je súťaž ako súťaž

Autor: pavel ondera | 17.9.2012 o 8:41 | (upravené 17.9.2012 o 9:06) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  937x

Kto nesúťaží, ten nielenže nevyhrá ale navyše nie je "in". Súťaže zaplavili svet. Môžete vyhrať milióny, môžete sa strápniť pod čiernu zem, môžete byť zabezpečení na celý život, alebo vyhrať balíček špagiet s prešlou záručnou dobou. Súťaž o ktorej je dnešný riport bola iná. Ide o záhradnú výstavu fotografií verejnosti spojenú so súťažou o najlepšie hodnotenú kolekciu.

Jednou z akcií končiaceho leta bola v tomto roku i výstava fotografií spojená zo súťažou o hodnotné ceny. Ďalší ročník súťaže v Medickej záhrade uzrel svetlo tejto jesene.

Pravda, poviete si, ďalšia súťaž odmenená symbolickými cenami... tých súťaží sa na nás valí dnes a denne desiatky. Nielen z médií, ale v podstate každá firma vyhlasuje súťaž o najhodnotnejšie ceny. Jeden za najhodnotnejšie pokladá balíček kozmetiky, bez ktorej zaručene ostarnete už o mesiac, iný ponúka hektoliter minerálky s podmienkou, že si ju musíte prísť prevziať osobne k žriedlu vysoko v horách, ďalší vám zavolá, že ste vyhrali luxusný pobyt v Nízkych Tatrách, stačí aby ste len ...

A práve tieto tri bodky bývajú kameňom úrazu. Skryté podmienky už neraz dostali nejedného šťastného výhercu. Podmienky súťaže NOBAF však boli jasné a nezavadzajúce. Poďme pekne po poriadku, devätnásť nasledujúcich fotografií dokumentuje atmosféru v Medickej záhrade 15.9.2012.

Podmienkou súťaže bola registrácia. Samozrejme len vystavujúcich. Návštevníci ako táto mladá dáma v koči sa registrovať nemusela, napriek tomu sa pre istotu na registračnom mieste zastavila.

Toto sú už vážni vystavovatelia. Registrácia, hlavná podmienka v sebe zahŕňala uvedenie mena a priezviska, aj keď doklady, ktoré by potvrdzovali pravosť uvedených údajov sme nepožadovali. Takže ak sa voláte Janko Hraško a za svoje priezvisko sa hanbíte, pokojne sa môžete zúčastniť ďalšieho ročníka a uviesť svoje meno Janko Hrachový. Pokiaľ nevyhráte niektorú z hodnotných cien, ktorých sme tento rok rozdali za vyše dve tisíc eur, nikto po vašej identite pátrať nebude.

Už pri registrácii obdržal každý účastník malé pozornosti od našich sponzorov. V taške (akože ináč z igelitu), si našiel drobnosti, ktoré potešia, zvlášť ak sú zadarmo. Inak zadarmo tu toho bolo viacero. Káva, čaj, minerálka, tatranka, alebo pekné počasie, ktoré sme minulý rok ponúknuť nemohli.

Umiestnenie vlastných fotografických diel na pripravenú sieť mal každý účastník už vo vlastnej réžii. Vždy tu ale bola možnosť požiadať niektorého z usporiadateľov o pomoc, ale siete sme dávali do takej výšky, že problémy nemal nikto a inštalácia prebehla hladko. Alebo hladko - obratko? Tento výraz si pamätám u mojej mamy, keď sedela zaborená v plyšáku a z klbiek pri jej nohách tiež vznikalo niečo podobné ako siete v Medickej, akurát to volala "pončo, šál, bolero"!

Bazár. Nie, to nie je záber z najväčšej burzy v Bratislave. Bazár je názov kapely, ktorá sa na našu akciu prepravila zo sto kilometrov vzdialeného Komárna. Skupina preferuje folkovú tvorbu z vlastnej dieľne, všetci prítomní boli príjemne prekvapení.

Priestor v Medickej sa pomaly začína zapĺňať. Prichádzajú návštevníci, miešajú sa s vystavovateľmi v nedefinovanom pomere. Atmosféra medzi napnutými sieťami ani zďaleka nepripomína atmosféru v sietiach rybárskych lodí severného Atlantiku, kde vládne chaos a stres. Tu je pohodička a radosť. Z pekného dňa, muziky, pohody a samozrejme vystavených fotografií.

Bazár pridáva na obrátkach. Jej traja členovia, ktorí sú súčasťou väčšieho zoskupenia tej istej kapely, zaujali prítomných. Kvôli atmosfére parkovej výstavy prišli v komornejšom zložení. Viac o tomto folkovom zoskupení hrajúcom spolu od rokov osemdesiatych (čo je bratku už 30 rokov!), sa dočítate na ich webovej stránke

Plné nasadenie folkového muzikanta.

Jeho kolega je na tom rovnako. U hudby to ani inak nejde. Vlastne ak chcete byť jednotka, ide to vôbec inak ako bez plného nasadenia???

Poďme teraz k najmladším účastníkom akcie. Mamina si vybrala dobre. Možno z jej syna raz bude druhý Kálay, možno iba taký nadšenec ako sme my, v NOBAF-e. Každý z nás bol nejakým spôsobom formovaný už v detstve. Mne mama z obavy o môj život zrušila moju túžbu po novom bicykli ako odmenu za vysvedčenie a presvedčila ma, že fotoaparát je lepšia voľba. A tak to v živote chodí. Niekto potom kradne, iný bicykluje, ďalší hrá tenis, jeho rovesník naháňa baby, iný pije jak dúha a fotograf fotí.

A takto nejako sa rodí nový génius fotografie!

"Tak babi, nič zvláštne sa tu nedeje. Zopár fotiek, nič moc. Nechápem z čoho je mama taká nadšená! Na budúci rok určite vyhrám ja. Požičiam si od mamy mobil a odfotím teba s dedom!"

Asi pred dvomi hodinami sa pristavil pán v bledom (na fotografii vpravo) u registračného stánku, ktorý sa ešte len staval. Zaujali ho siete a živo sa vypytoval čo sa tu chystá. Keď nám prezradil, že sa fotografiou zaoberá celý život, boli sme na jednej lodi. Svoj prísľub vrátiť sa a hodnotiť vystavené diela splnil do bodky. Nevieme kto to v skutočnosti bol, ale ak sme len tomuto jednému človeku v túto sobotu urobili radosť, stálo nám to za to!

Začíname hodnotiť. Vystavovatelia medzi sebou, návštevníci po obdržaní troch nalepovacích fotobodov a napokon sa i my, členovia NOBAF-u vyberáme s papierikmi, kde si zapisujeme čísla svojich favoritov. Na tráve za stánkom ležia pobalené ceny. Ich rozdelenie podľa čo najobjektívnejšieho subjektívneho hodnotenia z našej strany je na spadnutie. Ostatné je v rukách odbornej poroty a hlasujúcich návštevníkov.

Debaty pri vystavených fotografiách neberú konca. Každý má iný pohľad, každý iné videnie sveta okolo seba. Nehovoriac už o štýloch ktoré preferujú, o vlastných skúsenostiach a odbornosti. Aj keby to boli naslovovzatí svetoví fotografi, vystavením vlastných fotografií na tejto pôde musia v konečnom dôsledku prijať hodnotenie jak odbornej poroty, tak i laickej verejnosti. Hra je hra a súťaž je súťaž.

Právo hodnotiť bodmi návštevníka sme neupreli žiadnemu. Vek tu nehrá podstatnú roľu. Samozrejme, že batoľatám sme body k hodnoteniu neposkytovali.

Kapela Bazár hrá svoju poslednú pesničku a nastupuje hodnotenie poroty. Tu už netreba sprievodnú hudbu. Prichádza čas, kvôli ktorému sa sem účastníci Foto v Záhrade zišli.

Skúste osloviť profesionálneho fotografa, aby vám zhodnotil vašu tvorbu. Ide o vec takmer nemožnú, pokiaľ nemáte dostatok konexií a finančných prostriedkov. Tu na akcii Foto v Záhrade sa aj nemožné stáva skutočnosťou. Členkou poroty bola Aňa Struhárová, člen Asociácie profesionálnych fotografov Slovenska APFSR s titulom Qualified European Professional Photographer. Ďalšou porotkyňou bola kurátorka Stredoeurópskeho domu fotografie Michaela Bosáková a trojicu uzatváral člen Asociácie profesionálnych fotografov Slovenska APFSR, Julo Kotus.

Každej vystavenej kolekcii venovali svoj čas. Približne päťdesiatke vystavovateľov sa venovali svojimi komentármi takmer štyri hodiny. Každý si vypočul nielen názor na vystavené kolekcie, ale, a to je hlavné, rady ako ďalej v tom ktorom smere, čo treba zlepšiť, čoho sa vyvarovať a ako byť na budúci rok o krok ďalej.

Som rád, že ste tento riport dočítali až po tieto riadky a to z jednoduchého dôvodu. Pokiaľ vás zaujal, poskytol vám aspoň na päť minút oddych a relax či už od pracovných záležitostí, alebo od denného zhonu a únavy. Nie je o politike, o veciach ktoré nás škrú, má skôr pohladiť, povzbudiť, že v živote sú aj iné priority ako sú moc a peniaze. Fotografovanie, podobne ako veľa iných záľub sú náplasťou na dušu v tomto ubolenom svete. Tento článok na SME nie je celkovým hodnotením, to si môžete pozrieť na našej webke Foto v záhrade, kde nájdete i zoznam sponzorov, cien, výhercov i bohatú fotogalériu z akcie. Ak chcete vedieť viac o našej činnosti, histórii a plánoch nazrite na našu domovskú stránku NOBAF.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bachratý: Veľa fotografií z posledného Lasicovho koncertu som vymazal

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.

Dnes píše Matúš Ritomský

Poctivé je povedať, že očkovanie je jediná cesta (komentár)

Môžeme si povedať pravdu alebo emocionálne vydierať.

Prenajímal desiatky bytov cez Airbnb: Najhorší boli Slováci

Pandémia bola vykúpením, hovorí Sefo Raclavský.


Už ste čítali?