Sila Dunaja

Autor: pavel ondera | 10.6.2013 o 8:08 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  1744x

Ked som pred piatimi rokmi fotil okolie Dunaja, ani ma nenapadlo, že tieto fotografie raz použijem pre porovnanie jeho sily, mohutnosti a nebezpečia, ktoré v čase svojej dravosti predvádzal v minulých dňoch.

Veľká voda, čo sa prihnala minulý týždeň, fascinovala obyvateľov i návštevníkov Bratislavy. Okolie sa zaplnilo národmi (Slováci, Češi, Maďari, Rakúšania, Nemci a ktovie kto ešte), ktorí si na vlastné oči chceli pozrieť 10 540 metrov kubických za sekundu, ženúcich sa do úrodnej Podunajskej nížiny.

Ak si odmyslíme hrozbu povodne, živel korektne dodržiavajúci priestor mu vymedzený, bol skutočne desivo reálny. Mohutosť toku, sila prúdu, masa vody a sprievodný hukot, šum či nárazy vzdutých vĺn vzbudzovali rešpekt až strach. Bol som svedkom, ako mama na Starom moste mala čo robiť s dcérkou, ktorej plač by pohol aj mlynským kameňom po tom, ako sa pozrela na vodu pod svojimi nôžkami obtekajúcu okolo piliera za zvuku horskej divej rieky.

V stredu, kým ešte hladina nebola na najvyššej úrovni a bezpečnostné opatrenia dovolovali prísť bližšie, som sa k rieke vybral aj ja. Neskôr v kľude domova som si spomenul, že mám i staršie fotografie z roku 2008 urobené za kľudného bezpovodňového stavu. Skúsil som ich spárovať.

Po najdení myšou na obrázok sa ukáže fotografia za normálneho stavu vodnej hladiny. Aj keď uhol pohľadu na jednotlivé časti nie je presne ten istý, ide o tie isté miesta.

povoden 2013

V pozadí Fajnorovo nábrežiepovoden 2013

Prístav pohľad z Prístavného mosta

Prístav pohľad z Prístavného mosta


povoden 2013

Prístav a "zaparkované" plavidlápovoden 2013

Technické mólo. Aj keď netuším čomu slúži, lebo som pri ňom ešte ani raz nevidel nijakú loď, vyzerá ako keby už doslúžilo.

Koľajisko na južnej strane prístavu
Vlečka v prístave. Zaparkované lokomotívy mimo dosah vody.


povoden 2013

Prekládkový point.povoden 2013

Pilier pod Prístavným mostompovoden 2013

Pohľad na Hrad skrze most Apollopovoden 2013

Piliere na petržalskej stranepovoden 2013

Výbežok pevniny, vjazd do prístavných bazénov.povoden 2013

Železnica pod mostom Apollopovoden 2013

Petržalka, pod mostom Apollopovoden 2013

Prístav - nábrežie, v diaľke budova Presscentrapovoden 2013

Zakotvené lode.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tretia vlna je na obzore. Testy, trasovanie aj karanténa sú však stále nejasné

Hranice zostávajú dokorán aj po odhalení delta mutácie na Slovensku.

Dobré ráno

Dobré ráno: Planéta trpí horúčkou, pacient môže umrieť

Čo sa deje s klímou a planétou.


Už ste čítali?