Vlak do Betlehema odchádza

Autor: pavel ondera | 23.12.2013 o 16:20 | (upravené 23.12.2013 o 17:49) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1162x

Keď v roku 1951 prerazil rýchlik č. 3717 štátnu hranicu v Aši a strojvodcom i cestujúcim sa tak podarilo dostať na slobodu, nazvali tento vlak vlakom Slobody. Existujú rôzne prívlastky vlakov podľa toho koho, alebo čo vezú, kam smerovali, alebo smerujú. Poznáme vlak smrti, vlak nádeje, posledný vlak, divadelný vlak, vlak do štvrtého sveta, do minulosti, do neba...

Poloha
Betlehem je dedina (dnes mesto) ležiaca pri ceste vedúcej z Jeruzaléma do Hebronu. Za pokolenia Juda ležal na dvoch pahorkoch spojených sedlom. Vyšší pahorok dosahoval 772 metrov. Obyvatelia využívali prirodzený ráz krajiny a svoje domy i záhrady majú i dnes terasovito usporiadané, čo celému miestu dodáva zvláštnu, oku lahodiacu malebnosť.

Názvy
Pôvodný názov Efrata z roku cca 2000 pred Kristom sa zmenil na Betlehem Judov, neskôr na Beth Lachm. Ide o pomerne dobre známe miesto. Kúsoček od Efraty sa Ráchel, dcére Lábana a druhej manželke Jákoba narodil Benjamín a tu v Betleheme Júdovom bola Ráchel aj pochovaná. Nedá mi nespomenúť jeden z najkrajších príbehov ľudskej lásky.

Príbeh
Začína sa približne v roku 1870 pred Kristom, keď sa Jákob do krásnej Ráchel zamiloval na prvý pohľad a požiadal otca o jej ruku. Lában si však dal podmienku a tak musel Jákob odpracovať u neho dlhých sedem rokov. V svadobný deň mu priviedli jeho vyvolenú so zahalenou tvárou a až po uzavretí manželstva, keď Jákob odokryl závoj zistil, že ho Lában podviedol a podstrčil mu svoju druhú, staršiu dcéru Leu. Lában sa obhajoval tým, že podľa pravidiel sa musí najskôr vydať prvorodená dcéra, až potom môžu prísť na rad ďalšie. Oklamaný ženích na svojho svokra nezanevrel, láska k Ráchel bola silnejšia. Musel teda u Lábana odpracovať ďalších sedem rokov, kým konečne dostal svoju vyvolenú.

Jeho sláva
Betlehem nebola hocijaká dedina, tu bol tiež pomazaný za kráľa Dávid, preto sa mu už v biblických časoch hovorilo aj mesto Dávidovo. Jeho najslávnejšia chvíľa však mala ešte len nastať. Podľa predpovedí proroka Micheáša sa práve na tomto mieste mal narodiť Spasiteľ. Ide o jedno z ďalších proroctiev týkajúcich sa Ježiša Krista, toto bolo vyrieknuté vyše 700 rokov pred jeho naplnením.

Súčasnosť
Na mieste Jeho narodenia dnes stojí bazilika „Narodenia Pána“. Má 5 lodí. Vraj bola vystavaná na rozkaz cisárovnej Heleny v roku 330. O jej vlastníctvo sa dnes delia Arméni, Gréci a katolíci. Nachádza sa cca 1 km od hrobu Ráchel. Krypta je 12,4 m dlhá, 3,9 m široká a 3 m vysoká. Steny má obložené lešteným mramorom a na miesto, kde sa narodil Pán Ježiš je vsadená strieborná hviezda. Vo výklenku stojí mramorový oltár v podobe jasličiek, ako ich poznáme z našich kostolov. Toľko ku skutočnému Betlehemu.

Vlak do Betlehema
Do nebeského Betlehema vlak po koľajniciach nejazdí. Za svojím Spasiteľom sa ale môže vybrať ktokoľvek počas celého roka a nielen na Vianoce. Pešo, na bicykli, autom alebo práve spomínaným vlakom. Z Bratislavy jeden taký odchádzal práve v túto nedeľu.

besiedka

Vianočná besiedka, ktorú pripravili deti z račianskeho Kresťanského zboru predstavovala príbeh uponáhľaného sveta, ktorý odmieta cestovať za svojím Spasiteľom.


besiedka

V kupé sa striedali rôzne postavy aké bežne v našich životoch stretávame. Na chvíľku sa usadili vo vlaku pripravenom na odchod.


besiedka

Vzápätí ich však svetské starosti a potreby donútili vystúpiť a ísť za iným cieľom než je Spasiteľ sveta. Nahradili ho nákupy, neuskutočnená dodávka tovaru vo firme, návšteva kina, športového podujatia.besiedka

Veru, je to tak u nás ľudí počas celého roka, prečo by sa to malo zmeniť na Vianoce? Dnes a denne odchádza spomedzi nás pomyselný vlak do neba, ku nášmu Záchrancovi. Aj keď niekedy nastúpime, svet nás neustále volá a my na toto volanie „s radosťou“ odpovedáme a z vlaku vystúpime. Prednejšie sú nám naše potreby, nechávame sa unášať na vlnách zábavy, kváriť sa starosťami. Za svoje priority považujeme život v blahobyte, plné vrecká peňazí, svoje nenahraditeľné postavenie, moc a slávu, pôžitky. Ruku na srdce, kto z nás nie je taký?besiedka

Vlak do nebeského Betlehema však ešte pravidelne chodí a na požiadanie zastaví každému kto dvihne ruku. Cestovným lístkom je viera. Platidlom láska. Dve veci, ktoré má po ruke každý človek. Záleží len na tom, či chce. Chceš?Video z besiedky si môžete pozrieť tu


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bachratý: Veľa fotografií z posledného Lasicovho koncertu som vymazal

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.

Dnes píše Matúš Ritomský

Poctivé je povedať, že očkovanie je jediná cesta (komentár)

Môžeme si povedať pravdu alebo emocionálne vydierať.

Prenajímal desiatky bytov cez Airbnb: Najhorší boli Slováci

Pandémia bola vykúpením, hovorí Sefo Raclavský.


Už ste čítali?